Funkcje i budowa nosa

Poznaj budowę nosa oraz funkcje jamy nosowej. Dzięki uzyskanym informacjom leczenie i rozwiązywanie problemów związanych z zewnętrznymi drogami oddechowymi nie będzie już kłopotliwe. Zobacz, jak wygląda budowa nosa oraz funkcje jamy nosowej!

Budowa nosa – informacje podstawowe

Po co nam nos? Śmiało można stwierdzić, że przetrwanie zawdzięczamy nosom: małym, orlim, zakrzywionym, greckim, rzymskim, bardziej lub mniej szlachetnym. Bez względu na wielkość, kształt i wrażenia estetyczne, prawidłowa budowa nosa umożliwia nam nie tylko swobodne oddychanie i dotlenienie organizmu, chroni przed bakteriami i wirusami, ale sprawia, że ten niepozorny narząd węchu jest doskonałym źródłem informacji o świecie. Dzięki receptorom zlokalizowanym w nosie odbieramy zapachy, poznajemy świat i otrzymujemy ostrzeżenia. Zmysł węchu kształtuje się jako pierwszy, jeszcze przed naszymi narodzinami, a rozpoznanie zapachu matki i mleka warunkuje przetrwanie. Ponadto naszym praprzodkom węch pomagał znaleźć pożywienie i sygnalizował to zepsute lub trujące. Poprzez nos także skutecznie oceniamy – potrawy, innych ludzi, poziom niebezpieczeństwa. Budowa nosa pozwala człowiekowi na rozpoznanie ponad 10 tysięcy zapachów, przez 50 milionów komórek receptorowych zlokalizowanych na 2,5 centymetrach kwadratowych powierzchni!

Budowa nosa - anatomia

W anatomicznej budowie nosa wyróżnić możemy nos zewnętrzny i jamę nosową. Nos zewnętrzny składa się z nasady, grzbietu, koniuszka i ruchomych skrzydeł. Zbudowany jest z kości i chrząstek pokrytych skórą, która zawiera gruczoły potowe i łojowe.

Budowa jamy nosowej

Jama nosowa, stanowi pierwszy odcinek dróg oddechowych. Rozpoczyna się nozdrzami przednimi, a kończy nozdrzami tylnymi, które łączą się z gardłem przewodem nosowo-gardłowym. Bezpośrednio sąsiaduje z zatokami przynosowymi: zatoką klinową, szczękową i czołową.  Przegroda nosowa dzieli jamę nosową na dwie części. Na ścianach bocznych zlokalizowane są  małżowiny nosowe: dolne, środkowe i górne. Poniżej i bocznie od małżowin znajdują się przewody nosowe.

Funkcje jamy nosowej, co warto wiedzieć?

Nos człowieka przypomina działaniem wysoko zaawansowany technologicznie oczyszczacz (filtr  powietrza), nawilżacz i klimatyzator w jednym. Dzięki niezwykłej budowie nosa, zanim zimne i suche powietrze trafi do gardła i płuc, w ciągu ułamka  sekundy zostaje nawilżone i ogrzane do temperatury zbliżonej do temperatury ciała. Co więcej, taka konstrukcja nosa pozwala szybko wychwycić, zatrzymać i wyrzucić zanieczyszczenia, bakterie i wirusy, aby nie dopuścić do infekcji organizmu. Dlatego w budowie nosa, ze względu na funkcje jamy nosowej, wyodrębnić możemy przedsionek nosa, część oddechową i część węchową. Przedsionek nosa stanowi dobrze urządzony przedpokój, wyściełany wielowarstwowym nabłonkiem płaskim, z systemem włosków, które wstępnie oczyszczają wdychane powietrze i zatrzymują zanieczyszczenia. Natomiast część oddechowa jest głównym elementem budowy jamy nosowej i wyposażona została w błonę śluzową i rzęski. Taka budowa nosa funkcjonuje jak dobrze zorganizowany tor przeszkód, w którym lepki śluz blokuje i okleja bakterie, wirusy, drobnoustroje a rzęski wymiatają i transportują zanieczyszczenia w kierunku gardła. Funkcje jamy nosowej dopełnia w górnej części, część węchowa. Pokryta jest wielowarstwowym nabłonkiem, którego skład stanowią włókna nerwowe węchowe, odpowiedzialne za odbieranie zapachów i wysyłanie impulsów do mózgu.

Problemy z nosem

Prawidłowe funkcjonowanie nosa pozwala na swobodne oddychanie i dotlenianie komórek, oraz zapewnia ochronę organizmu przed wdychanymi zanieczyszczeniami. Natomiast niekiedy pojawiają się problemy z drożnością nosa, swobodnym przepływem powietrza przez nozdrza i nadmierną wydzieliną, utrudniającą oddychanie. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do lekkomyślnego traktowania kataru i często słyszymy – „bo to tylko katar, przejdzie Ci!”, to  żadnych objawów nie należy lekceważyć. Bliskie sąsiedztwo jamy nosowej z zatokami, gardłem i połączenie z układem dolnych dróg oddechowym niesie ryzyko poważnych chorób i konsekwencji dla całego organizmu.

Problemy z nosem mogą mieć podłoże anatomiczne – związane z budową nosa, oraz nieanatomiczne, infekcyjne, wywołane czynnikami zewnętrznymi oraz nieprawidłową higieną. Problemy związane z budową nosa często dotyczą przegrody nosowej, polipów i powiększonych migdałków. W przypadku czynników nieanatomicznych do podrażnień i obrzęku śluzówki w łatwy sposób może dojść poprzez wdychanie ostrych, drażniących zapachów oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Gdy gęsty katar zatyka nos, często pojawiają się bóle głowy i rozdrażnienie, oraz odruch oddychania przez usta. Wtedy zimne, zanieczyszczone powietrze dostaje się bezpośrednio do oskrzeli, i zwiększa ryzyko infekcji. Ponadto oddychanie przez usta powoduje dodatkową utratę wody, wysuszenie śluzówki gardła i zatkanie ujścia zatok i trąbek słuchowych. W efekcie gorzej słyszymy, tracimy smak. Natura doskonale zaplanowała budowę nosa i funkcje jamy nosowej, aby chronić nasz organizm i umożliwić podstawowe czynności życiowe, takie jak oddychanie, dlatego nie powinno bagatelizować się nawet najmniejszych problemów z nosem.

Powiązane artykuły:

Czynność i budowa nosa człowieka >>
Śluzówka nosa: odbudowa - jak i kiedy powinno się to robić >>
Co po operacji nosa? Jak unikać przesuszania śluzówki? >>

© Polpharma S.A. 2024 .
Wszelkie prawa zastrzeżone.

*Dotyczy leków Xylogel®, Xylodex® 0,05% regeneracja, Xylodex® 0,1% regeneracja, Oxalin® Junior, Oxalin® Baby

Xylogel dla dzieci, Xylogel 0,1% Skład i postać: Każdy gram żelu do nosa zawiera odpowiednio 0,5 mg lub 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Żel do nosa. Wskazania: Leczenie pomocnicze ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa; ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL 2023.09.21

Xylodex 0,05% regeneracja; Xylodex 0,1% regeneracja. Skład i postać: Xylodex 0,05% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 0,50 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Xylodex 0,1% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 1,0 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Aerozol do nosa, roztwór. Bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty roztwór. Wskazania: Xylodex 0,05% regeneracja oraz Xylodex 0,1% regeneracja są wskazane w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Xylodex 0,05% regeneracja jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Xylodex 0,1% regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

Oxalin Junior. Skład i postać: 1 g żelu do nosa zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 0,1 ml zawiera 0,05 mg oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w: ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; zapaleniu zatok przynosowych; zapaleniu trąbki słuchowej; zapaleniu ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

Oxalin Baby. Skład i postać: 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 45 μl (mikrolitra) zawiera 11,48 μg (mikrograma) oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w: ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; zapaleniu zatok przynosowych; zapaleniu trąbki słuchowej; zapaleniu ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

*Dotyczy wyrobu medycznego Xylogel ® Hydro

Podmiot prowadzący reklamę: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Producent: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.