Jak złagodzić podrażnienia nosa w czasie kataru?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Katar, który pojawia się np. podczas przeziębienia, powoduje podrażnienia skóry, która zaczyna łuszczyć się zwłaszcza pod nosem i na skrzydełkach. Nos zatyka się wydzieliną, którą wycieramy chusteczką, co jeszcze bardziej podrażnia tę część ciała. Na domiar złego w wyniku intensywnego wydmuchiwania nosa wysycha śluzówka nosa. Okolice nosa stają się wówczas podrażnione i obolałe. Co zrobić, aby pozbyć się tego dyskomfortu i jak skutecznie usunąć wydzielinę z nosa? Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć.

Podrażnienie nosa w trakcie kataru – skąd się bierze?

Infekcja to czas, w którym oprócz zatkanego nosa i kataru pojawiają się inne nieprzyjemne dolegliwości, związane z podrażnieniem nosa. Wiążą się one z uczuciem ściągnięcia, wyschnięcia, swędzenia i pieczenia. Ze względu na częste pocieranie nosa chusteczką, łatwo go zadrapać i doprowadzić do niewielkich krwawień. Wszystkie te objawy są przyczyną dyskomfortu a czasem nawet bólu. Sytuacja jest jeszcze poważniejsza u dzieci, których nie da się zawsze upilnować i wycierają sobie nos szorstkimi elementami odzieży (np. rękawiczką), raniąc się przy tym. Za względu na odczuwany wtedy dyskomfort, maluchy są wtedy szczególnie płaczliwe i marudne.

Pośrednią przyczyną podrażnienia przy infekcjach jest odwodnienie organizmu. Już niewielki niedobór wody sprawia, że skóra staje się ściągnięta i dochodzi do mikropęknięć naskórka. Ponadto niektóre leki potrafią wysuszyć błonę śluzową, co wzmacnia uczucie napięcia w nosie. Przy infekcjach bakteryjnych podrażnienie nosa jest zwykle większe niż przy wirusowych.

Podrażnienie skóry wokół nosa – jak je złagodzić?

Podrażnienia nosa zdarzają się nie tylko w trakcie przeziębień, ale i alergii oraz chorób zatok. Złuszczenie skóry to efekt przede wszystkim utraty nawilżenia i uszkodzeń od wycierania chusteczką. Łagodzenie podrażnień nosa należy przeprowadzić kompleksowo poprzez kojenie dolegliwości i zapobieganie powstawaniu poważniejszych problemów, które mogą wyniknąć ze zbytniego wysuszenia skóry i śluzówki. Trzeba pamiętać, aby:

  • wycierać nos miękkimi chusteczkami higienicznymi, najlepiej bezzapachowymi, co zmniejsza ryzyko rozwoju alergii wziewnej i kontaktowej (zamiast tego można użyć miękkiego papieru toaletowego),
  • nie używać wielorazowych chusteczek, ponieważ mogą się na nich utrzymywać bakterie, które z powrotem wprowadzimy do nosa i niepotrzebnie wydłużymy infekcję,
  • sukcesywnie oczyszczać nos z wydzielin – najlepiej poprzez wydmuchiwanie,
  • starać się wydmuchiwać dziurki pojedynczo (wydmuchiwanie obu dziurek naraz nie oczyszcza ich całkowicie, a dodatkowo stwarza ryzyko wtłoczenia wydzieliny do trąbek słuchowych i rozwoju zapalenia ucha środkowego),
  • powstrzymywać się od drapania i niepotrzebnego dotykania nosa,
  • smarować podrażnione okolice nosa kremem nawilżającym.

Dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet, podrażnienie nosa to także problem estetyczny. Na łuszczącej się, suchej skórze nie trzyma się żaden makijaż, a chodzenie do pracy z czerwonymi, wysuszonymi skrzydełkami nosa nie jest komfortowe.

Jak skutecznie oczyszczać nos w czasie kataru?

Katar to nieprzyjemny objaw reakcji obronnej organizmu. Za jego pomocą organizm chce się pozbyć wirusów i bakterii wywołujących infekcje. Zatkany nos jest bardzo męczący, szczególnie że dolegliwość nie ustępuje w nocy, przez co utrudnia oddychanie i może powodować niewysypianie się. Człowiek w ciągu dnia jest wtedy zmęczony i rozdrażniony, a jeżeli nie jest na zwolnieniu lekarskim, to na ogół ciężko mu się skupić na pracy. Zanim jednak sięgniesz po leki apteczne, wypróbuj poniższe, domowe metody, które pomogą oczyścić nos z kataru:

  • Stosuj sól fizjologiczną lub morską (zwaną też wodą morską), które dostępne są w formie roztworu z aplikatorem. Wystarczy umieścić końcówkę aplikatora w nosie i ścisnąć opakowanie. Płukanie dziurek solą pomaga oczyścić drogi oddechowe i zapobiega wysychaniu śluzówki. Sole mają bezpieczny i prosty skład, dlatego można podawać je także najmłodszym dzieciom.
  • Wykonuj inhalacje parą wodną. Możesz dodać zioła (szałwia, rumianek) lub olejki eteryczne (np. eukaliptusowy, sosnowy). Umieść je w misce lub w garnku i zalej bardzo gorącą wodą. Odczekaj chwilę i przykryj głowę ręcznikiem. Nachyl się tak, aby para kumulowała się w okolicy Twojej twarzy. Pamiętaj, że opary powinny być ciepłe, ale nie wrzące, bo inaczej mogą doprowadzić do skurczu oskrzeli. Przez kilka minut inhaluj się, wdychając parę nosem, a wydychając ustami.

Zadbaj o właściwie nawodnienie organizmu. Zdrowy, dorosły człowiek (im większa waga, tym większe zapotrzebowanie na wodę) powinien wypijać dziennie średnio dwa litry wody. W czasie choroby, kiedy organizm się odwadnia, należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, żeby uzupełnić ubytki. Najlepiej pij dużo niegazowanej wody, nawet jeżeli nie czujesz pragnienia. Nie zastępuj ich mocną herbatą, kawą, słodzonymi napojami ani energetykami. Nawet jeśli nie bierzesz żadnych leków, powstrzymaj się od spożywania alkoholu, który doprowadzi do jeszcze większego odwodnienia.

Powiązane artykuły:

Sposoby na nawilżanie błony śluzowej nosa >>
Inhalacja zatok domowymi sposobami >>
Jak radzić sobie z katarem u niemowląt i młodszych dzieci? >>

Autor artykułu: Lek. Irena Wojtowicz