Czy klimatyzacja może wywołać przeziębienie?

Na temat klimatyzacji krąży mnóstwo legend – że jest szkodliwa, że przyczynia się do rozwoju chorób zatok, że wysusza skórę i śluzówki. Wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z klimatyzacji jest niebezpieczne i jak wpływa na zdrowie. Chłodzenie pomieszczeń w upalne dni z pewnością przynosi ulgę i pozwala normalnie funkcjonować, ale czy oprócz tego przyczynia się też do ataków kichania, chrypki i częstych przeziębień? Poniżej wyjaśniamy wszystkie wątpliwości i odpowiadamy na najczęstsze pytania, związane z wpływem klimatyzacji na zdrowie.

Klimatyzacja – czy jest szkodliwa?

Coraz częściej słyszy się o syndromie chorego domu. Jest to zjawisko polegające na negatywnym oddziaływaniu na nasz organizm systemów i instalacji montowanych w domach, takich jak np. klimatyzacja. Czy rzeczywiście urządzenia, które w założeniu mają poprawiać komfort naszego życia, przyczyniają się do wywoływania chorób?

Działanie klimatyzacji polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz, ogrzewaniu go lub ochładzaniu, nawilżaniu i wpuszczaniu do konkretnych pomieszczeń. Jej zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury wewnątrz budynku – niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest ciepło, czy zimno. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko nie są szkodliwe dla zdrowia, ale nawet wpływają na nie korzystnie – powietrze dostarczane przez klimatyzację jest oczyszczone z alergenów i nawilżone. Coraz częściej dostępne są też opcje regulacji wilgotności powietrza. Nowsze modele wyposażone są w filtry powietrza, wychwytujące bakterie, grzyby i roztocza oraz inne niewielkie cząsteczki, mogące podrażniać drogi oddechowe. Systemy nadzorujące utrzymują odpowiednią temperaturę, dostosowując intensywność chłodzenia do panujących warunków i eliminują wahania temperatury, które są niekorzystne dla zdrowia.

Czy zatem klimatyzacja szkodzi zdrowiu? Nie samo korzystanie z klimatyzacji jest szkodliwe, a nieprawidłowe jej stosowanie – o klimatyzację trzeba odpowiednio dbać, czyścić ją i konserwować. Filtry należy regularnie wymieniać, pozostałe elementy dezynfekować, aby nie namnażały się tam bakterie i grzyby. Należy zrobić to z dużą starannością i dokładnością, ponieważ drobnoustroje bardzo chętnie zasiedlają to miejsce. Występująca tam wysoka temperatura i duża wilgotność, dają im idealne warunki do życia. Ważne jest też, aby nie wychładzać pomieszczeń zbyt mocno, ponieważ organizm może dostać szoku termicznego. Optymalne jest obniżenie temperatury o kilka stopni Celsjusza względem warunków zewnętrznych. Kolejnym często popełnianym błędem, który wpływa na dyskomfort użytkowników jest zły sposób montażu urządzenia. Strumień zimnego powietrza z klimatyzatora nie powinien być skierowany bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Istotny jest też optymalny dobór prędkości przepływu powietrza -zbyt duży będzie powodował przeciągi.

Przeziębienie „od klimatyzacji”

Jeśli nasz klimatyzator nie działa tak, jak powinien, w pomieszczeniu może pojawić się wysuszone, zbyt zimne lub za ciepłe powietrze. Działa to niekorzystnie na błony śluzowe, które często ulegają przesuszeniu i w efekcie nie spełniają funkcji ochronnych, co nierzadko doprowadza do rozwoju infekcji.

Mogą pojawić się takie objawy jak: chrypka, ból gardła, uczucie drapania w gardle, kaszel. Rozprzestrzenianie się wraz z klimatyzowanym powietrzem patogenów to jedno z większych niebezpieczeństw dla użytkowników, szczególnie dla osób z obniżoną odpornością lub chorujących przewlekle na choroby układu oddechowego. Jeśli wystąpią u nas niepokojące objawy i stwierdzimy, że może to być przeziębienie „od klimatyzacji”, leczenie powinniśmy rozpocząć jak najszybciej.

Jak się chronić przed przeziębieniem w klimatyzowanych pomieszczeniach?

Jeśli często przebywamy w pomieszczeniach z klimatyzacją, zadbajmy o jej czystość oraz odpowiednie ustawienie temperatury i wilgotności, dostarczanego przez nią powietrza. Istotne jest też, abyśmy nie znajdowali się bezpośrednio przy nawiewie. Są to podstawowe działania, pozwalające uniknąć chorób, związanych z używaniem klimatyzacji.

Jak leczyć przeziębienie „od klimatyzacji”? Przede wszystkim musimy pamiętać, że źródłem infekcji są drobnoustroje, które dostały się do naszego organizmu. Jeśli objawy są poważne lub utrzymują się długo, udajmy się na konsultację lekarską. Aby szybciej wrócić do formy, zadbajmy o odpowiednią dietę, odpoczynek oraz higienę snu. Istotne jest częste popijanie wody, by nie doprowadzić do przesuszenia śluzówki gardła i nosa. Warto również regularnie płukać nos oraz nawilżać go odpowiednimi preparatami. Wygodną formą takiej ochrony są żele, które łatwo się rozprowadzają, tworząc równomierną warstwę ochronną dla śluzówki nosa. Zlikwiduje to uczucie pieczenia i przesuszenia oraz pomoże odbudować naturalną barierę ochronną przed drobnoustrojami.

Powiązane artykuły:

Przesuszone powietrze w domu – jak rozpoznać problem? >>
Częste przeziębienia? >>
Co wywołuje infekcję górnych dróg oddechowych? >>

Bibliografia: 

1. Witkiewicz I., Czy klimatyzacja jest zdrowa?, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 27.09.2012
2. Zasada działania klimatyzacji, 10.03.2021 https://www.instalacjebudowlane.pl/104-26-1184-zasada-dzialania-klimatyzacji.html (dostęp na 13.10.2021)
3. Czyszczenie klimatyzacji. W jaki sposób czyścić klimatyzację, na co zwrócić szczególną uwagę, 22.06.2021 https://www.muratorplus.pl/technika/wentylacja-klimatyzacja/czyszczenie-klimatyzacji-aa-RYBX-UyKZ-Qrd1.html (dostęp na 13.10.2021)

Autor artykułu: Lek. Irena Wojtowicz