Infekcja wirusowa czy bakteryjna?

Katar, stan podgorączkowy, złe samopoczucie to objawy mogące występować w zakażeniu górnych dróg oddechowych wywołanych wirusami jak i bakteriami. Typowy katar wywołany jest najczęściej przez wirusy, dlatego leczenie, które zaleca lekarz pierwszego kontaktu opera się głównie na lekach OTC i ma na celu leczenia objawów.

Objawy infekcji jamy nosowej i gardła wywołanych wirusem są mniej nasilone od dolegliwości spowodowanych infekcją bakteryjną, za to w wirusowym nieżycie nosa początek dolegliwości rozwija się szybciej. Katar wirusowy, czyli niepowikłane wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych charakteryzuje się wystąpieniem wydzieliny z nosa, która może być wodnista lub gęsta, mieć różną barwę oraz obrzękiem błony śluzowej. Stany podgorączkowe, ból mięśni, ból gardła, kaszel, ból ucha to kolejne objawy, mogą wystąpić podczas infekcji wirusowej i często są przyczyną niezdolności do pracy. Dolegliwości te trwają zazwyczaj nie dłużej niż 10- 14 dni. Zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych przebiegają podobnie u wielu ludzi, jednak u dzieci oraz osób z obniżoną odpornością przebieg choroby może być nietypowy.

Zakażenia górnych dróg oddechowych wywołanych bakteriami (katar bakteryjny) występują rzadziej niż wirusowe.

Do objawów sugerujących infekcję bakteryjną należą:

  • gorączka,
  • brak kaszlu,
  • silny ból gardła powodujący często trudności w przełykaniu,
  • uczucie drapania w gardle,
  • chrypka,
  • ból ucha,
  • powiększenie węzłów chłonnych i
  • obrzęk migdałków.

Mogą też wystąpić objawy ogólnoustrojowe takie jak osłabienie, ból głowy, ból mięśni, pogorszenie się samopoczucia. Objawy te rozwijają się wolniej niż w infekcji wirusowej.

Ważne jest aby przy infekcji skonsultować się z lekarzem, ponieważ to on decyduje jaki rodzaj leczenia należy rozpocząć oraz czy wymagane jest wykonywanie badań, które pozwolą oznaczyć szczep bakterii lub rodzaj wirusa wywołujących dolegliwości. W infekcjach wirusowych wystarczy leczenie objawowe NLPZ-ami, lekami zmniejszającym przekrwienie błony śluzowej nosa lub mukolitykami w warunkach domowych.

Powiązane artykuł:

Obrzęk błony śluzowej nosa z powodu infekcji bakteryjnej lub wirusowej >>
Jeśli nie katar, to co? >>
Co wywołuje infekcję górnych dróg oddechowych? >>

Autor artykułu: Lek. med. Regina Prościak