Jeśli to nie katar, to co?

Objawy ogólne, czyli stany podgorączkowe, złe samopoczucie lub cieknąca wydzielina z nosa, zatkany nos i kaszel, mogą zostać wywołane różnymi czynnikami i występować w innych chorobach, poza katarem.

Należy najpierw wykluczyć przyczyny infekcyjne i alergiczne nieżytu nosa, aby móc mówić o poniższych przyczynach przewlekłego nieinfekcyjnego i niealergicznego kataru:

  • przyczyna idiopatyczna – nieznane lub niejasne źródło wystąpienia dolegliwości, choroby;
  • leki (m.in. hipotensyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, doustne leki antykoncepcyjne, przeciwdepresyjne, doustne leki obkurczające błonę śluzową nosa przyjmowane dłużej niż zalecił lekarz);
  • przyczyny odruchowe (pokarmowe, np. po pikantnych potrawach, po ciepłych posiłkach, chemiczne),
  • hormonalne (niedoczynność tarczycy, przewaga gestagenów nad estrogenami),
  • psychosomatyczne (wywołane stanami lękowymi, powodujące obrzęk błony śluzowej).

Objawy ogólne kataru takie jak stan podgorączkowy, osłabienie, uczucie rozbicia są mało charakterystyczne i mogą wystąpić w innych chorobach, m.in. w niedoborze witamin, grypie,  czy w chorobach genetycznych.

Grypa jest ostrą chorobą układu oddechowego wywołaną wirusem grypy. Występuje sezonowo i tak jak nieżyt nosa przenoszona jest drogą kropelkową. Podczas grypy dolegliwości związane z cieknącym lub zatkanym nosem mogą, ale nie muszą się pojawić. Objawy takie jak złe samopoczucie, osłabienie, stany podgorączkowe podczas grypy dają o sobie znać nagle, co pomaga odróżniać ją od nieżytu nosa – tam dolegliwości rozwijają się wolniej.

Częste infekcje występują również w niedoborach witaminy A. Oprócz objawów nieżytu nosa może wystąpić sucha skóra, zwłaszcza na łokciach i kolanach, łamliwe paznokcie i włosy, wysypka skórna, zaburzenia widzenia, szczególnie przy skąpym świetle – tzw. kurza ślepota. 

Powiązane artykuły:

Czym grozi katar? >>
Jak odróżnić zapalenie zatok od zwykłego kataru? >>
Co to jest katar i jak powstaje? >>

Autor artykułu: Lek. med. Regina Prościak