Nawilżenie nosa - czym i jak nawilżyć nos

Nawilżenie śluzówki nosa jest bardzo ważne, jeśli chodzi o zdrowie i higienę górnych dróg oddechowych. Dowiedz się, czym i jak nawilżyć śluzówkę nosa tak, by nie sprawiała żadnych problemów i była w jak najlepszym stanie!

Czym grozi suchość w nosie?

Nawilżony nos, to zdrowy nos. Umożliwia swobodne oddychanie, nawilża i ociepla pobierane powietrze, chroniąc organizm przed zanieczyszczeniami. Prawidłowa ilość śluzu, jak dobry strażnik wyłapuje niebezpiecznych gości, blokując dostęp bakteriom i wirusom do dalszych partii dróg oddechowych. Gdy spada poziom nawilżenia nosa, dochodzi do uszkodzenia śluzówki. W następstwie pojawia się nieprzyjemne uczucie suchości nosa. Jest to nie tylko przyczyna dyskomfortu, ale także silnie odczuwalnych dolegliwości: bólu, trudności w oddychaniu, swędzenia i drapania oraz krwawienia. Finalnie, powstaje miejscowy stan zapalny, ze strupkami i rankami.

Niski poziom nawilżenia śluzówki nosa, powoduje także uczucie ciężkości, wrażenie zatkanego nosa i bólów głowy. Pogarsza samopoczucie, zwiększa poczucie rozbicia i rozdrażnienia. Niewystarczające nawilżanie nosa, poprzez suchą śluzówkę otwiera drogę bakteriom i wirusom. A to już mały krok do zapalenia, gardła, zatok czy oskrzeli.

Dlaczego warto nawilżać nos?

Na spadek poziomu nawilżenia śluzówki nosa i wystąpienia bolesnej suchości, narażeni jesteśmy regularnie. Zimą, w sezonie grzewczym i latem, w pomieszczeniach z klimatyzatorem i wentylatorem, suche powietrze uszkadza śluzówkę nosa, która nie nadąża z produkcją śluzu. Drażniące intensywne zapachy, pył i kurz dodatkowo osłabiają wydajność śluzówki i zmniejszają poziom nawilżenia nosa. Wystarczy zatem 8 godzin spędzonych w ogrzewanym, wentylowanym pomieszczeniu biurowym, krótki dojazd samochodem z włączoną klimatyzacją i wizyta u fryzjera lub kosmetyczki, aby wystąpiły problemy z poziomem nawilżenia śluzówki nosa i produkcją śluzu. A to tylko wycinek działań, bo przecież kilka razy w ciągu dnia jeździmy samochodem, zdarza się wycieczka po zakupy do klimatyzowanego supermarketu, czasem remont i malowanie pomieszczeń farbą o mocnych, chemicznych zapachach, sprzątanie kuchni i łazienki intensywnymi środkami czystości i wiele innych.  To bardzo dużo jak na jeden, mały nos. W takich okolicznościach nawilżanie nosa to nie tylko zabieg higieniczny, ale konieczność i dobry nawyk, którego celem jest ochrona organizmu przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami.

Czym nawilżać nos?

Nawilżanie nosa można podzielić na dwa typy działań: prewencyjne, gdy chcemy regularnie dbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa i te, kiedy suchość nosa jest bolesna i doszło do uszkodzenia śluzówki. Do codziennych, dobrych nawyków należy nawilżanie pomieszczeń, głównie miejsc w których śpimy. Na rynku dostępnych jest wiele nawilżaczy do użytku domowego, które doskonale sprawdzą się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ważnym nawykiem wspomagającym nawilżenie nosa, o którym zapominamy, jest spożywanie napojów, głównie wody w ilości minimum 1,5 litra dziennie oraz wysokiej jakości olejów, bogatych w witaminę A, B, D i E.

Do codziennych zabiegów higienicznych i ochronnych, zwiększających poziom nawilżenia nosa i bezpiecznych dla organizmu, warto stosować wodę morską w stężeniu fizjologicznym 0,9%. Dostępna jest w aptekach w formie sprayu, który ułatwia jej aplikację. Wodę morską do nosa, można dozować kilka razy dziennie, przez dłuższy czas.  Dobre działanie nawilżające śluzówkę nosa i gardła wykazują również inhalacje  z roztworu wody i soli fizjologicznej oraz solanek. W aptekach można kupić gotowe ampułki do inhalacji, o odpowiednim stężeniu i składzie.

Ponadto w aptekach dostępne są preparaty łagodzące bolesne objawy suchości nosa, oraz odbudowujące i nawilżające śluzówkę. Mają postać sprayów, żeli i maści. Preparaty te, mogą zawierać  aloes, olejki, kwas hialuronowy, mogą być wzbogacone w d-panthenol i witaminy. Preparaty w formie sprayu, pozwalają zaaplikować w formie delikatnej mgiełki, odmierzoną, dokładną dawkę preparatu. Zaletą preparatów w żelu jest ich długie utrzymywanie się w miejscu aplikacji i nie spływanie do gardła.  Dostępne w aptekach preparaty o działaniu nawilżającym i łagodzącym dolegliwości związane z suchością nosa, przeznaczone są do stosowania z podziałem dla osób dorosłych i dla dzieci.

Jak nawilżać nos?

Idealny poziom nawilżenia nosa osiągnąć można regularnie dbając o dobre nawyki higieniczne i żywieniowe. Tylko taka kombinacja działań pozwoli chronić nasz organizm przed drastycznym wysuszeniem śluzówki nosa. Jak więc nawilżać nos? To przede wszystkim unikanie zadymionych pomieszczeń, spacer w lesie, na polach i łąkach z dala od miasta i cywilizacji, szczególnie w dni mgliste i deszczowe, nawilżanie powietrza w domu, zwłaszcza w sezonie grzewczym jest niezwykle ważne, podobnie jak regularne oczyszczanie nosa z kurzu i pyłów i nawilżanie dostępnymi środkami. Natomiast w sytuacji wystąpienia objawów suchości nosa, warto sięgnąć po preparaty o działaniu silnie nawilżającym i regenerującym śluzówkę nosa, łagodzącym ból i uczucie ciężkości. Należy tylko pamiętać, aby dokładnie czytać załączoną ulotkę i nie stosować zbyt długo tego typu preparatów. Niewłaściwe i zbyt częste dozowanie, podobnie jak wykonywanie inhalacji z dużym stężeniem olejków eterycznych, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast nawilżenia śluzówki nosa, możemy doprowadzać do podrażnień i spowoduje to dodatkowy ból.

Powiązane artykuły:

Czym grozi suchość w nosie? >>
Przesuszone powietrze w domu – jak rozpoznać problem? >>
Czy klimatyzacja może wywołać przeziębienie? >>

© Polpharma S.A. 2024 .
Wszelkie prawa zastrzeżone.

*Dotyczy leków Xylogel®, Xylodex® 0,05% regeneracja, Xylodex® 0,1% regeneracja, Oxalin® Junior, Oxalin® Baby

Xylogel dla dzieci, Xylogel 0,1% Skład i postać: Każdy gram żelu do nosa zawiera odpowiednio 0,5 mg lub 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Żel do nosa. Wskazania: Leczenie pomocnicze ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa; ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL 2023.09.21

Xylodex 0,05% regeneracja; Xylodex 0,1% regeneracja. Skład i postać: Xylodex 0,05% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 0,50 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Xylodex 0,1% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 1,0 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Aerozol do nosa, roztwór. Bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty roztwór. Wskazania: Xylodex 0,05% regeneracja oraz Xylodex 0,1% regeneracja są wskazane w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Xylodex 0,05% regeneracja jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Xylodex 0,1% regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

Oxalin Junior. Skład i postać: 1 g żelu do nosa zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 0,1 ml zawiera 0,05 mg oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w: ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; zapaleniu zatok przynosowych; zapaleniu trąbki słuchowej; zapaleniu ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

Oxalin Baby. Skład i postać: 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 45 μl (mikrolitra) zawiera 11,48 μg (mikrograma) oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w: ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; zapaleniu zatok przynosowych; zapaleniu trąbki słuchowej; zapaleniu ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

*Dotyczy wyrobu medycznego Xylogel ® Hydro

Podmiot prowadzący reklamę: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Producent: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.