Czym grozi suchość w nosie?

Czy podczas oddychania odczuwasz suchość w nosie? Prawda, że to niezbyt przyjemne i komfortowe uczucie? Warto wiedzieć, że suchy nos może grozić naprawdę niebezpiecznymi skutkami. Przekonaj się, w jaki sposób poradzić sobie z suchą śluzówką nosa i jak walczyć z jej objawami!

Suchy nos – co to oznacza?

Suchy nos to częsta dolegliwość laryngologiczna, która jest przyczyną znacznego dyskomfortu. Suchej śluzówce nosa towarzyszy ból, trudności w oddychaniu, swędzenie i drapanie w nosie, a czasem także krwawienia. Powoduje także uczucie ciężkości, zatkanego nosa i bólów głowy, podobnie jak w przypadku kataru. Gdy nasz nos funkcjonuje prawidłowo, powstały w komórkach śluz nawilża pobierane podczas oddychania powietrze, i chroni organizm przed zanieczyszczeniami, blokując dostęp bakteriom i wirusom. Dlatego warto wiedzieć, że uszkodzona śluzówka, wywołująca uczucie suchości w nosie, nie jest tylko zwykłym dyskomfortem. Przepuszcza bakterie, wirusy i zanieczyszczenia, które skutecznie osłabiają funkcje ochronne organizmu stąd łatwo wtedy o stan zapalny gardła i zatok.

Suchość w nosie – możliwe przyczyny

Największym wrogiem zdrowego nosa jest suche powietrze. To ono, bez względu na porę roku powoduje najczęściej dolegliwości związane z suchością nosa. Zimą, w sezonie grzewczym padamy ofiarą przegrzanych i przesuszonych pomieszczeń. Wdychane przez nasz organizm suche powietrze, musi zostać nawilżone przez nos. Gdy wilgotność powietrza nie przekracza 30%, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wodę, a następnie na wynik pracy śluzówki, aż w końcu dochodzi do jej uszkodzenia. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, podobnie jak na świeżym powietrzu przy niskich temperaturach i silnym wietrze, osłabiają wydajność i funkcjonowanie śluzówki nosa, powodując finalnie jej suchość.

Suchość w nosie to nie tylko przypadłość występująca zimą. Latem suchość błony śluzowej nosa powodują klimatyzatory i wentylatory. Do innych czynników szkodliwie wpływających na wilgotność śluzówki zaliczyć można dym papierosowy i ostre, chemiczne zapachy, jakie wydzielają na przykład farby, farby do włosów, oraz pył i kurz. Często zatem na suchość w nosie skarżą się pracownicy branży chemicznej, budowlanej, oraz fryzjerzy. Także przebyte infekcje wirusowe i bakteryjne, oraz alergie sprzyjają niszczeniu i wysuszaniu śluzówki nosa. Podobne szkodliwe działanie wywołuje długotrwałe stosowanie kropli do nosa, zawierających pochodne imidazolu.

Suchość w nosie – do czego może doprowadzić?

Suchość w nosie to nie tylko dyskomfort. To jawne zaproszenie dla bakterii, wirusów i zanieczyszczeń, które bez większych trudności dostają się do organizmu człowieka.

Prawidłowo funkcjonująca błona śluzowa nosa, wydziela śluz, który wyłapuje niebezpieczne elementy jak kurz, pył czy zarazki. Rzęski na śluzówce nosa wyłapują większe zanieczyszczenia  i przesuwają ze  śluzem do gardła. Stamtąd  połykamy  je wraz ze śliną, blokując im drogę oskrzeli. Gdy śluzówka ulega przesuszeniu i nie nadąża z wydzielaniem śluzu, w konsekwencji dochodzi do uszkodzenia rzęsek i wytworzeniu miejscowego stanu zapalnego. Powstają bolesne strupy i ranki. A gdy oddychanie przez nos, z powodu suchej śluzówki nosa staje się bolesne i uciążliwe, człowiek odruchowo zaczyna oddychać ustami. Takie zachowanie powoduje, że zimne, nieogrzane powietrze wraz z drobnoustrojami, wirusami i zanieczyszczeniami dostaje się bezpośrednio do gardła i oskrzeli, wywołując suchość gardła i powodując infekcje.

Suchość błony śluzowej nosa – jest na to rada!

Aby nie doszło do uszkodzenia błony śluzowej nosa i bolesnej suchości nosa warto zadbać o profilaktykę. Należy unikać zadymionych pomieszczeń, ograniczyć kontakt z chemikaliami, a w sezonie grzewczym wietrzyć pomieszczenia i stosować nawilżacze powietrza. Ważna jest także higiena nosa: oczyszczanie z kurzu i pyłów, oraz zastosowanie wody morskiej w rozpylaczach do płukania nosa. Można w tym celu zastosować żel nawilżający do nosa, którego konsystencja pozwala na lepsze nawilżenie jamy nosa, poza tym nie spływa on do gardła. Warto też nawadniać organizm i regularnie spożywać 1,5 litra napojów dziennie, najlepiej wody.

Czasem jednak pomimo zastosowanych środków ostrożności, dochodzi do bolesnej suchości śluzówki nosa. W takiej sytuacji zdecydowaną ulgę przynoszą inhalacje, z dodatkiem olejków eterycznych. Dostępne są też maści, a także godne polecenia preparaty w formie żelu jednocześnie nawilżające i odbudowujące śluzówkę. W przypadku dokuczliwych suchości nosa należy skonsultować się z lekarzem.

Konsultacja merytoryczna: dr Barbara Leszczyńska, lekarz pediatra

© Polpharma S.A. 2023 .
Wszelkie prawa zastrzeżone.

*Dotyczy leków Xylogel®, Xylodex® 0,05% regeneracja, Xylodex® 0,1% regeneracja, Oxalin® Junior, Oxalin® Baby

Xylogel®. Skład i postać: Xylogel dla dzieci, Xylogel 0,1% Każdy gram żelu do nosa zawiera odpowiednio 0,5 mg lub 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Żel do nosa. Wskazania: Leczenie pomocnicze ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa; ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Podmiot odpowiedzialny: Polfa Warszawa S.A. ChPL 2022.06.27

Xylodex® 0,05% regeneracja; Xylodex® 0,1% regeneracja. Skład i postać: Xylodex 0,05% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 0,50 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Xylodex 0,1% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 1,0 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Aerozol do nosa, roztwór. Bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty roztwór. Wskazania: Xylodex 0,05% regeneracja oraz Xylodex 0,1% regeneracja są wskazane w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Xylodex 0,05% regeneracja jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Xylodex 0,1% regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: Polfa Warszawa S.A. ChPL: 2019.04.30.

Oxalin® Junior (Oxymetazolini hydrochloridum). Skład i postać: Żel do nosa. Bezbarwny lub jasnożółty, przezroczysty lub lekko opalizujący gęsty płyn. Oxalin Baby: 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 45 μl (mikrolitra) zawiera 11,48 μg (mikrograma) oksymetazoliny chlorowodorku. Oxalin Junior: 1 g żelu do nosa zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 0,1 ml zawiera 0,05 mg oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Podmiot odpowiedzialny: Polfa Warszawa S.A. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla produktu Oxalin Baby i Oxalin Junior odpowiednio nr 4014 i nr 4013 wydane przez MZ. Lek wydawany bez recepty. ChPL Oxalin Baby: 2020.07.28. ChPL Oxalin Junior: 2020.07.28.

Oxalin® Baby (Oxymetazolini hydrochloridum). Skład i postać: Żel do nosa. Bezbarwny lub jasnożółty, przezroczysty lub lekko opalizujący gęsty płyn. Oxalin Baby: 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 45 μl (mikrolitra) zawiera 11,48 μg (mikrograma) oksymetazoliny chlorowodorku. Oxalin Junior: 1 g żelu do nosa zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 0,1 ml zawiera 0,05 mg oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Podmiot odpowiedzialny: Polfa Warszawa S.A. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla produktu Oxalin Baby i Oxalin Junior odpowiednio nr 4014 i nr 4013 wydane przez MZ. Lek wydawany bez recepty. ChPL Oxalin Baby: 2020.07.28. ChPL Oxalin Junior: 2020.07.28.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

*Dotyczy wyrobu medycznego Xylogel ® Hydro

Podmiot prowadzący reklamę: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Producent: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.