Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?

Odróżnienie kataru alergicznego od zwykłego kataru, spowodowanego wirusem, może przysporzyć kłopotów. Jest jednak ważne z diagnostycznego punktu widzenia, a także wdrożenia ewentualnej terapii. Dowiedz się, jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego.

Kichanie i katar to jedne z typowych objawów przeziębienia. Jednak dokładnie tak samo może wyglądać reakcja alergiczna, szczególnie w okresie pylenia roślin. Warto dowiedzieć się, jak można je odróżnić.

Rodzaje kataru

Katar może być spowodowany różnymi dolegliwościami: ostrym lub przewlekłym zapaleniem błon śluzowych nosa (np. w wyniku przeziębienia wywołanego wirusem), alergią czy zapaleniem zatok. Również skrzywiona przegroda może sprzyjać nieżytowi nosa.

Katar, występujący w przebiegu przeziębienia, wywołany jest przez różnego rodzaju  wirusy. Nieżyt nosa jest w tym wypadku wynikiem reakcji układu odpornościowego na drobnoustroje atakujące organizm.

Katar alergiczny jest wynikiem nadreaktywności układu immunologicznego, który z jakiegoś powodu niegroźne substancje zaczyna traktować jak zagrożenie. Wtedy nagle pyłki roślin czy sierść zwierząt stają się wrogiem i organizm zaczyna reagować stanem zapalnym, powodując  obrzęk błony śluzowej nosa i katar.

Katar alergiczny a zwykły – przyczyny

Osoba z przewlekłym katarem często postanawia skonsultować się ze specjalistą. Taki przedłużający się nieżyt nosa budzi podejrzenia, że jest wynikiem alergii. Jednak nie każdy katar, który trwa dłużej jest wynikiem uczulenia. Jeśli problemy z nosem pojawiają się systematycznie o podobnej porze roku lub pod wpływem przebywania w pobliżu zwierząt albo w zakurzonych pomieszczeniach – to może sugerować alergiczną przyczynę kataru. Jeśli jednak trudno jest powiązać nawracający czy przewlekły katar z okolicznościami, wtedy jego przyczyna może być niejasna.

Poznanie różnic między katarem zwykłym a alergicznym może pomóc skierować pacjenta do lekarza alergologa. Po zdiagnozowaniu alergii łatwiej będzie sobie poradzić z jej objawami, np. unikając alergenu i podając właściwe leki.

Katar alergiczny a zwykły – objawy

Skąd wiadomo czy katar spowodowany jest wirusem, stanem zapalnym zatok czy alergenem? Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?

Najpierw warto zastanowić się, kiedy pojawia się katar, czy nasila się pod wpływem jakiegoś czynnika lub miejsca, w którym przebywa pacjent. Uczulenie może aktywować się nie tylko w pobliżu bezpośredniego kontaktu np. z kotem (alergia na jego sierść). Wystarczy spotkanie z jego właścicielem, by organizm zareagował na alergen. Być może katar pojawia się co roku na wczesną wiosnę, wtedy gdy rośliny najsilniej pylą? Objawy mogą nasilać się po wyjściu na świeże powietrze w słoneczne dni.

Jednym z podstawowych objawów różnicujących jest rodzaj wydzieliny z nosa i kichanie. Katar alergiczny charakteryzuje się wodnistą wydzieliną, a kichanie często występuje całymi seriami, nawet po kilkanaście razy z rzędu. Postawienie dobrej diagnozy wymaga zatem odpowiedniej obserwacji.

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia po objawach?

Objawy kataru spowodowanego wirusem:

 • Trwa zwykle do 10 dni
 • Wydzielina jest śluzowa, gęsta lub wodnista, często przechodzi w wydzielinę ropną, żółtawą
 • Często pojawia się kaszel, blokada nosa i kichanie
 • Pojawiają się często objawy towarzyszące takie jak: gorączka, ból głowy, ból w okolicy czołowej lub twarzoczaszki, świąd
 • Nie pojawia się brzydki zapach z ust

Objawy kataru spowodowanego alergią:

 • Czas trwania różny, w zależności od ekspozycji na alergen
 • Wydzielina jest przejrzysta, wodnista
 • Występuje świąd nosa i oczu, łzawienie i zaczerwienienie
 • Czasem pojawia się kaszel i blokada nosa, często kichanie, szczególnie kichanie seriami
 • Czasem pojawia się ból głowy i ból w okolicy czołowej lub twarzoczaszki
 • Nie pojawia się gorączka ani brzydki zapach z ust

Objawy kataru typowego dla zapalenia zatok

 • Trwa dłużej niż 10-14 dni
 • Wydzielina jest najczęściej ropna, gęsta, śluzowa
 • Towarzyszy mu blokada nosa, bez kichania i świądu
 • Częste bóle głowy i bóle w okolicy czołowej i twarzoczaszki
 • Często towarzyszy infekcji kaszel, szczególnie poranny i gorączka, może wystąpić brzydki zapach z ust

Powiązane artykuły:

Czym jest katar sienny? Jak go rozpoznać? >>
Katar sienny - co go wywołuje? >>
Katar sienny - alergiczny nieżyt nosa u dzieci >>

© Polpharma S.A. 2024 .
Wszelkie prawa zastrzeżone.

*Dotyczy leków Xylogel®, Xylodex® 0,05% regeneracja, Xylodex® 0,1% regeneracja, Oxalin® Junior, Oxalin® Baby

Xylogel dla dzieci, Xylogel 0,1% Skład i postać: Każdy gram żelu do nosa zawiera odpowiednio 0,5 mg lub 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Żel do nosa. Wskazania: Leczenie pomocnicze ostrego zapalenia błony śluzowej nosa pochodzenia wirusowego lub bakteryjnego, ostrego lub przewlekłego zaostrzającego się zapalenia zatok przynosowych, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa; ostrego zapalenia ucha środkowego - w celu udrożnienia trąbki słuchowej. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL 2023.09.21

Xylodex 0,05% regeneracja; Xylodex 0,1% regeneracja. Skład i postać: Xylodex 0,05% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 0,50 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,05 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Xylodex 0,1% regeneracja: Każdy ml roztworu zawiera 1,0 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50,0 mg deksopantenolu. Każda dawka aerozolu do nosa (0,1 ml roztworu) zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml. Aerozol do nosa, roztwór. Bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty roztwór. Wskazania: Xylodex 0,05% regeneracja oraz Xylodex 0,1% regeneracja są wskazane w objawowym leczeniu niedrożności nosa w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa - w celu pobudzenia gojenia się błony śluzowej i poprawy drożności nosa. Xylodex 0,05% regeneracja jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Xylodex 0,1% regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

Oxalin Junior. Skład i postać: 1 g żelu do nosa zawiera 0,5 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 0,1 ml zawiera 0,05 mg oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w: ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; zapaleniu zatok przynosowych; zapaleniu trąbki słuchowej; zapaleniu ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

Oxalin Baby. Skład i postać: 1 g żelu do nosa zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku. 1 dawka żelu o objętości 45 μl (mikrolitra) zawiera 11,48 μg (mikrograma) oksymetazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek 0,1 mg/g. Wskazania: Obrzęk błon śluzowych występujący w: ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa; naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa; alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa; zapaleniu zatok przynosowych; zapaleniu trąbki słuchowej; zapaleniu ucha środkowego. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2023.08.04.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

*Dotyczy wyrobu medycznego Xylogel ® Hydro

Podmiot prowadzący reklamę: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Producent: Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.